24/02 (ΑΝΔ) ΑΝΕΤΑ 55 - 87 ΤΟΝ ΕΦΗΒΟ

Άλλη μια νίκη προσέθεσε στις φετινές του ο ΒΑΟΛ κερδίζοντας με σκορ 55 - 87 τον τυπικά γηπεδούχο ΕΦΗΒΟ την Τετάρτη στο Βούρειο. Υπό καταρακτώδη βροχή και χαλάζι (εκτός γηπέδου...), η ομάδα του Παντελή Βούλικα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, παίζοντας όσο χρειαζόταν για να κερδίσει την μαχητική ομάδα του Γιάννη Τζήκα που στάθηκε πολύ καλά. Ο ΕΦΗΒΟΣ ακολούθησε από κοντά στο σκορ για ένα δεκάλεπτο (19 - 22) αλλά από κει και πέρα υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του ΒΑΟΛ. Η ομάδα μας με επιθετικές αιχμές τους συνήθεις Χατζηλάμπρου (33π. 6τρ.) και Καλιμανά (21π. 1τρ.) ξέφυγε μέχρι το ημίχρονο (26 - 44) και έως το τέλος έδωσε διαδικαστικό τόνο στον αγώνα. Εξαιρετικός οργανωτικά ο Τάσος Γολικίδης (8π.), και θετικότατοι οι Μπόης (9π.), Πατελίδας (8π.), Φωτεινός (6π.), ο πληθωρικός... Χάρης Σπυρέλλης (2π.) και ο Γιώργος Πολίτης. Από την ομάδα του Γιάννη Τζήκα καλύτερος ο Π. Χαμέτης (21π. 5τρ.) και από κοντά ο Π. Μοσχούρης (19π. 1τρ.).

Άριστη η διαιτησία των Γιάννη Λουκαράκη και Μιχάλη Γιακούμα.

Τα δεκάλεπτα: 19 - 22, 26 - 44, 41 - 65, 55 - 87.

ΕΦΗΒΟΣ (Τζήκας) Αμπατζής, Γ. Μοσχούρης 2, Π. Μοσχούρης 19 (1), Πνευματικούδης 4, Μπόλιας 3 (1), Χαμέτης 21 (5), Μενδώνης 6.

ΒΑΟΛ (Βούλικας) Πολίτης, Γολικίδης 8, Πατελίδας 8,  Φωτεινός 6, Χατζηλάμπρου 33 (6), Μπόης 9, Καλιμανάς 21 (1), Σπυρέλλης 2.