23/03 (ANΔΡ) ΙΚΑΡΟΣ - ΒΑΟΛ 74-56

Την εκτός έδρας ήττα με σκορ 74-56 γνώρισε η ανδρική ομάδα του ΒΑΟΛ Χίου, από την αντίστοιχη του ΙΚΑΡΟΥ Νέας Σμύρνης, για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής. Η ομάδα του Παντελή Βούλικα μπήκε αρκετά δυνατά στον αγώνα και μονομάχησε με τους ισχυρούς γηπεδούχους που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 22-16. Στο 2ο μισό του ημιχρόνου ένα νεκρό διάστημα κυρίως στον τομέα των ριμπάουντ αλλά και η απώλεια εύκολων καλαθιών στην επίθεση επέτρεψαν στον ΙΚΑΡΟ να πάρει διψήφια διαφορά πόντων. Σε όλο το υπόλοιπο του αγώνα οι Νεοσμυρνιώτες κατάφεραν να διατηρήσουν με αυξομιώσεις την διαφορά (κυμάνθηκε από -9 έως -21) για να καταλήξουμε στο τελικό 74-56. Ο Βούρειος πάλεψε με αξιοπρέπεια τον αγώνα και δίκαια στο τέλος κέρδισε το χειροκρότημα όσων βρέθηκαν στις κερκίδες του Γυμναστηρίου της Νέας Σμύρνης. Πρώτο βιολί στην επίθεση του ΒΑΟΛ ο Μανώλης Χατζηλάμπρου που σημείωσε 21(2) αν και εμφανώς επηρεασμένος από τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρεί στο πόδι, ενώ πολύ καλή εμφάνιση κατέγραψε και ο Μιχάλης Σουλίκας με 19(2). Αρκετά καλή προσπάθεια από όλα τα παιδιά του Βούρειου απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο που είχε ως κορυφαίους τους Συριστρατίδη (16(1)) και Μπελίτση 12(1). Επόμενος αγώνας για τον ΒΑΟΛ την ερχόμενη Κυριακή, στη Χίο όπου θα υποδεχθεί στις 14:00 το Χαλάνδρι. Η χιώτικη αποστολή αναχωρεί από τον Πειραιά τη Δευτέρα 24/03, στις 21:00 για να φτάσει στη Χίο το πρωί της 25ης Μαρτίου...

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 42-30, 58-43, 74-56.

Διαιτητές: Μαριγλή - Ροδίτης.

ΙΚΑΡΟΣ Νέας Σμύρνης (Μακρυδήμας) Σημαιόπουλος 4(1), Αθανασόπουλος 8(2), Πιτροπάκης, Κανέλλης, Μπουρτσούλης 8, Ντεφούδης 11, Συριστρατίδης 16(1), Βουρλίτης 9(1), Μπελίτσης 12(1), Γιαννακοδήμος, Κριεκούδης 3(1), Δρίβας 3(1)

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας) Αλεξάκης, Τσιριγώτης, Σουλίκας 19(1), Τσαπρούνης 6, Σακελλάρης 2, Χατζηλάμπρου 21(2), Τσελεπίδης, Νακόπουλος 3, Τροβάς 3(1), Μιχαλιός 2.