Header

banner_top

09/03 (ΕΦΗΒ) ΟΜΗΡΟΣ-ΒΑΟΛ 48-64

48-64 επικράτησε η εφηβική ομάδα του ΒΑΟΛ Χίου επί της αντίστοιχης του ΟΜΗΡΟΥ Καλλιμασιάς, απόψε (9/3) το απόγευμα στο Κλειστό των Καμποχώρων. Η ομάδα του Παναγιώτη Καλαμάρη έφθασε δίκαια στη νίκη μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο όπου οι 2 μονομάχοι συμβάδιζαν στο σκορ (12-12 και ημίχρονο 21-23). Στο 2ο μέρος οι έφηβοι του Βούρειου ανέβασαν την πιεστική άμυνα στα 4/4 του γηπέδου και με πολλά κλεψίματα που μετατρέπονταν σε εύκολους πόντους πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά "καθαρίζοντας" ουσιαστικά τον αγώνα που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ντέρμπι. Στην επίθεση του ΒΑΟΛ ...Λέκκας (Τσιριγώτης 11π.) κερνούσε (ασίστ) και Γιάννης (Αλεξάκης 37π.) έπινε ενώ στην άψογη αμυντική λειτουργεία και στην αλλαγή του ρου του αγώνα σπουδαία συμβολή είχαν όλα τα παιδιά που πίεσαν ασφυκτικά τους σκληροτράχηλους και μαχητικούς Καλλιμασιώτες. Πρώτος μεταξύ ίσων σε αυτό τον τομέα ο Σπύρος Στρίγγος που έβγαλε φοβερή ενέργεια στα αμυντικά του καθήκοντα. Από την ομάδα του Δημήτρη Μπόλια ξεχώρισαν οι Μακρίδης (15π.) και Σκανδάλης (13π.). Αυτή ήταν η προτελευταία στροφή για το εφηβικό του ΒΑΟΛ που ολοκληρώνει το πρωτάθλημα την ερχόμενη εβδομάδα υποδεχόμενος τον ΝΟΘ.

Διαιτητές: Άντα Ζαχαριάδη - Μανώλης Κουδουμνάκης.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 21-23, 32-55, 48-64.

ΟΜΗΡΟΣ Καλλιμασιάς (Μπόλιας - Καβακάκης) Συριώδης 2, Στεφανίδης 3, Μπολάνο 1, Μαμαλής 4, Σκανδάλης 13, Μακρίδης 15, Γανιάρης 2, Κούνης 8.

ΒΑΟΛ Χίου (Καλαμάρης) Αγγελής 4, Αν. Σαρρής, Τσιριγώτης 11(1), Χιωτέλλης 2, Στίγγος 4, Χατζηδάκης 2, Αλεξάκης 37, Π. Σαρρής, Γατανάς, Καπίρης 4.