23/02 (ΑΝΔΡ) ΒΑΟΛ-ΚΡΟΝΟΣ 71-87

Ήττα με σκορ 71-87, για την ανδρική ομάδα του ΒΑΟΛ Χίου παρά την πολύ καλή εμφάνιση που κατέγραψε απέναντι στον εκ των πρωτοπώρων ΚΡΟΝΟ Αγ. Δημητρίου, απόψε (23/02) στο Κλειστό. Η ομάδα του Παντελή Βούλικα πάλεψε όσο καλύτερα μπορούσε απέναντι σε μια πληρέστερη ομάδα που εκμεταλεύτηκε την υπεροπλία της κοντά στο καλάθι αλλά και τα υψηλά ποσοστά της από την περιφέρεια για να φτάσει στη δίκαιη επικράτηση. Ο ΒΑΟΛ από την άλλη δικδικούσε επί ίσοις όροις τη νίκη για σχεδόν ένα ημίχρονο αλλά στην επανάληψη επέτρεψε στους φιλοξενουμένους να ανοίξουν την ψαλίδα του σκορ και να "κλειδώσουν" τη νίκη. Οι αθλητές του Βούρειου προσπάθησαν να καλύψουν και το κενό του Στέργιου Μυτιληνού που αναρώνει στην Αθήνα μετά τη χθεσινή χειρουργική επέμβαση που υποβλήθηκε με επιτυχία. Ο Μανώλης Χατζηλάμπρου οδήγησε το σκοράρισμα του ΒΑΟΛ με 28(3) ακολουθούμενος από τον Κώστα Τσαπρούνη (11) και τον γερόλυκο Αντώνη Καλιμανά (9(3)). Απο κει και πέρα θετικότατη και μεστή εμφάνιση από τους δύο U-20 οργανωτές της ομάδας μας, Μιχάλη Σουλίκα και Λέκκα Τσιριγώτη, που τελείωσαν τον αγώνα με 6π. έκαστος. Από τους νικητές καλύτεροι οι Φρουσκλιάς (27(1)) και Στραγανιώτης (24(3)). Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Βούρειο ο αγώνας ΒΑΟΛ Χίου - ΓΣ ΚΥΜΗΣ στις 16/03 στο Κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο Χίου.

Διαιτητές: Κρεσταινίτης - Τσακαλογιάννης.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 38-48, 56-72, 71-87.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας) Τσαπρούνης 11, Αλεξάκης 2, Ζεχερλής, Σουλίκας 6(1), Τσιριγώτης 6(2), Σακελλάρης, Χατζηλάμπρου 28(3), Τσελεπίδης 2, Νακόπουλος 4, Τροβάς 3(1), Καλιμανάς 9(3), Μιχαλιός.

ΚΡΟΝΟΣ Αγ. Δημητίου (Παρασκευόπουλος) Μπάρμπας 10(2), Στραγανιώτης 24(3), Μπάλας 3(1), Λούντζης 2, Κολιανίτης, Ζούκας 10, Μανίκας, Φρουσκλιάς 27(1), Μιχαλακόπουλος 2, Παπαιωσήφ 2, Νικατζάμ 2, Ναστος 4.