09/02 (EΦΗΒ) ΙΩΝΕΣ-ΒΑΟΛ 77-47

Την ήττα με 77-47 γνώρισε η εφηβική ομάδα του ΒΑΟΛ από την αντίστοιχη των ΙΩΝΩΝ στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της ΤΕ Χίου. Ο Βούρειος μπήκε αρκετά δυνατά στον αγώνα και πάλεψε για ένα ημίχρονο (30-25) απέναντι στους γηπεδούχους. Με κύριες επιθετικές αιχμές τους Λέκκα Τσιριγώτη (18π.), Μάρκελλο Καπίρη (13(1)) και Στέλιο Χιωτέλλη (13(1)) ο ΒΑΟΛ ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ για τα 2 πρώτα δεκάλπεπτα. Μία κακή περίοδος, η που έληξε με επί μέρους σκορ 21-05, υπήρξε αρκετή για να κρίνει τον νικητή της αναμέτρησης καθώς η ψαλίδα του σκορ είχε πλέον ανοίξει αρκετά. Από τους νικητές καλύτεροι οι Αργυρούδης (29(5)) και Σαμιώτης (24(1)). Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την εφηβική ομάδα του ΒΑΟΛ η αναμέτρηση απέναντι στον ΝΗΡΕΑ το Σάββατο 22/2, στις 17:30 στο Βούρειο.

Διαιτητές: Κώστας Βογιατζής - Αντώνης Συμιακάκης.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 30-25, 51-30, 77-47.

ΙΩΝΕΣ (Μπουμπούλης) Καραμανής, Σαμιώτης 24(1), Ρουμελιώτης 2, Αντωνίου, Βασιλικός, Ξύδας 7(1), Πατούνας 9, Γκιαούρης 2, Αργυρούδης 29(5), Δούκας 2.

ΒΑΟΛ (Καλαμάρης) Αγγελής, Σαρρής 2, Τσιριγώτης 18, Χατζηδάκης, Σ. Στρίγγος 3, Χιωτέλλης 13(1), Γατανάς, Καπίρης 13(1).