26/01 (ΑΝΔΡ) ΒΑΟΛ-ΦΑΡΟΣ 71-86

Την ήττα με σκορ 71-86 από τον ΦΑΡΟ Κερατσινίου γνώρισε η ανδρική ομάδα του ΒΑΟΛ Χίου, παρά την πολύ καλή προσπάθεια που κατέβαλε παρουσία αρκετού κόσμου στο Κλειστό, σήμερα το απόγευμα. Η ομάδα του Παντελή Βούλικα πάλεψε όσο μπορούσε τον ισχυρό σημερινό αντιπαλό της και δεν κατέθεσε τα όπλα ακόμη κι όταν οι φιλοξενούμενοι ξέφευγαν με διαφορές πάνω από 20 πόντους διαφορά. Αυτό έγινε μία φορά στο 1ο ημίχρονο όταν το κακό 1ο δεκάλεπτο (18-33) των Πρωταθλητών Αιγαίου άνοιξε την ψαλίδα του σκορ. Από τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου η χιώτικη αντεπίθεση έφερε τη διαφορά στο -11 και στο 35-46 σκορ με το οποίο πήγαν οι 2 ομάδες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη ο ΦΑΡΟΣ μπήκε και πάλι δυνατά έκανε γρήγορα το -11... -23 και φάνηκε πως κλείδωσε οριστικά τον αγώνα. Οι χιώτες όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με μια παλικαρίσια προσπάθεια, υποστηριζόμενη και από το ένθερμο κοινό τους, κατέβασαν τη διαφορά στο τελικό 71-86 που θα μπορούσε να είναι διαφορετικό εάν η "παροιμιώδης" αστοχία στις ελεύθερες βολές και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, σε συνδυασμό με την υψηλή ευστοχία των φιλοξενουμένων δεν αποτελούσαν τόσο καθοριστικούς παράγοντες. Αυτό που σίγουρα μένει από τη σημερινή αναμέτρηση είναι η διαπίστωση πως η αγωνιστική ανάκαμψη του Βούρειου συνεχίζεται και μακάρι να συνεχιστεί και την επόμενη αγωνιστική που θα βρει τον ΒΑΟΛ στο Πέραμα φιλοξενούμενο της τοπικής ομάδας. Από τον ΒΑΟΛ Μανώλης Χατζηλάμπρου (20(3)), Στέργιος Μυτιληνού (17(1)) και Μιχάλης Σουλίκας (12(1)) οδήγησαν το σκοράρισμα ενώ από τους νικητές ξεχώρισαν οι Κατουφάς (32π. με 14/14 ελ. βολές) και Κουντουράς (13(2)). Μπράβο σε όλα τα παιδιά της χιώτικης ομάδας που κρατούν από τον σημερινό αγώνα την παλικαρίσια εμφάνιση και το θερμό χειροκρότημα του κόσμου στο τέλος του ματς.

Διαιτητές: Α. Σπυρόπουλος - Β. Ντάνος.

Τα δεκάλεπτα: 18-33, 34-46, 55-73, 71-86.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας - Συμιακάκης) Μυτιληνού 17(1), Αλεξάκης, Ζεχερλής 2, Σουλίκας 12(1), Τσαπρούνης 6, Σακελλάρης, Χατζηλάμπρου 20(3), Τσελεπίδης, Νακόπουλος 6, Τροβάς 6(2), Καλιμανάς 2, Μιχαλιός.

ΦΑΡΟΣ Κερατσινίου (Πολέμης - Τσάρας) Τσούτρος, Φωστέρης 4(1), Κουντουράς 13(2), Καράλης 6(2), Κοροπούλης, Χόρτσας, Κερασοβίτης 3, Καρασταμάτης 6(2), Πρινέας 2, Μουστόπουλος 9, Κατουφάς 32, Παπαδόπουλος 11(3).