19/01 (ΕΦΗΒ) ΒΑΟΛ-ΑΙΓΕΑΣ 77-75

Mε νίκη 77-75 επί του ΑΙΓΕΑ, στο Βούρειο, άνοιξε τον 2ο Γύρο του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΤΕ Χίου, ο ΒΑΟΛ. Η ομάδα του Παναγιώτη Καλαμάρη μπήκε μουδιασμένα στον αγώνα επιτέποντας στους φιλοξενούμενους που πατούσαν καλύτερα, να πάρουν το πραβάδισμα στο σκορ το οποίο στο ημίχρονο βρίσκονταν στο 38-49. Στην επανάληψη ο Βούρειος χαμήλωσε το σχήμα του, πίεσε ψηλότερα και άρχισε να ξαναμπαίνει στον αγώνα καλύπτοντας σιγά-σιγά τη μεγάλη διαφορά που είχε πάρει ο ΑΙΓΕΑΣ. Με το σκορ στο 61-65 μπήκαμε στο καθοριστικό 4ο δεκάλεπτο όπου και πάλι με "κοντό" σχήμα και καθοριστικούς πόντους από τους Αναστάση Σαρρή, Στέλιο Χιωτέλλη, Σπύρο Στρίγγο και Μάρκελλο Καπίρη ο ΒΑΟΛ πήρε κεφάλι με 6 πόντους διαφορά. Στα τελευταία λεπτά η εμπειρία των Γιάννη Αλεξάκη (30π.) και Λέκκα Τσιριγώτη 22(1) έδωσε κρίσιμους πόντους στον ΒΑΟΛ κι έτσι παρά τη μείωση του σκορ στον πόντο (76-75) ο Βούρειος πήρε τη νίκη με το τελικό 77-75. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λέκκας Τσιριγώτης με μία στις δύο βολές. Από τον ΑΙΓΕΑ καλύτεροι οι Αθανασόπουλος (32(1)), Μπίτσι (20(3)) και Σερέπας (10(1)). Από τον ΒΑΟΛ πέρα από τους προαναφερόμενους, σημαντικό μερίδιο στη νίκη έχουν και τα 10 παιδιά που βρέθηκαν σήμερα στο Βούρειο.

Διαιτητές: Νίκος Μασσάς - Στέλιος Μυλωνάς.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-47, 61-65, 77-75.

ΒΑΟΛ (Καλαμάρης) Αγγελής, Χατζηδάκης 2, Τσιριγώτης 19(1), Αλεξάκης 30, Αν. Σαρρής 6(2), Σ. Στρίγγος 4, Ν. Σαρρής, Σ. Χιωτέλλης 8(2) Γατανάς, Καπίρης 8.

ΑΙΓΕΑΣ (Τσαρδάκας - Γιασεμής) Ντούγκας 8, Σερέπας 10(1), Μπίτσι 20(3), Καράμπερης, Δαμηλάκης 3, Βακόνδιος, Παπασπανούδης 2, Αθανασόπουλος 32(1).