12/01 (Γ΄) ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΒΑΟΛ 98-66

Την ήττα με σκορ 98-66 γνώρισε ο ΒΑΟΛ Χίου από τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ το απόγευμα της Κυριακής (12/01) στο Λίντο του Ηρακλείου για τη 10η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών. Το εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Παντελή Βούλικα, καθώς στη συνέχεια οι Κρητικοί πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση. Ο Βούρειος μπήκε φουριόζος στο ματς και παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 22-26 κι αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός στην άμυνα θα έκλεινε την 1η περίοδο με διψήφια διαφορά καθώς 26π. παραγωγικότητα σε εκτός αγώνα αν μη τι άλλο είναι άξια αναφοράς. Στη συνέχεια τα αμυντικά κενά και το επιθετικό «μπλακ άουτ» αντέστρεψαν την εικόνα, έφεραν τους γηπεδούχους στη θέση του οδηγού καθώς το επιμέρους 33-11 δεν άφηνε πολλά περιθώρια αμφισβήτησης. Στην επανάληψη τίποτα δεν άλλαξε, ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ πατούσε καλύτερα και συνέχισε να ανοίγει τη διαφορά μέχρι το τελικό 98-66. Η προσοχή του ΒΑΟΛ πλέον στρέφεται στον αγώνα της επόμενης Κυριακής με την ΠΕΥΚΗ στο Κλειστό (14:00) με τον οποίο κλείνει ο Α΄ Γύρος του «μαραθωνίου» της Γ΄ Εθνικής. Η χιώτικη αποστολή αναχωρεί απόψε το βράδυ ακτοπλοϊκώς από το Ηράκλειο και αύριο βράδυ από το λιμάνι του Πειραιά με προορισμό τη Χίο. Το σκοράρισμα για τον ΒΑΟΛ οδήγησαν οι Στέργιος Μυτιληνού 20, Μανώλης Χατζηλάμρπου 18(1) και Τάσος Τροβάς 10(2) ενώ από τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ οι Κωτούλας 14(1) και Κομφαλής 12. Εξαιρετικός για το διάστημα που χρησιμοποίησε ο Γιώργος Μακράκης τον Λεωνίδα Μπουμπάρη, με τον ταλαντούχο Χιώτη φοιτητή να πετυχαίνει 6 πόντους.

Διατητές: Ουσταμπασίδης – Πλιάκας

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 55-37, 80-54, 98-66.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης) Δαγλάκης 3, Σκανδάλος 11(1), Μπουμπάρης 6, Ξενάκης 7(1), Γρίλος 8(2), Σταμάτης 11(1), Μπουντούρογλου, Αρναουτάκης 5, Κομφαλής 12, Καραλής 10.

ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ (Βούλικας) Αλεξάκης, Ζεχερλής 7(1), Σουλίκας 2, Μυτιληνού 20, Τσιριγώτης, Χατζηλάμπρου 18(1), Νακόπουλος 2, Τροβάς 10(2), Τσαπρούνης 7.