28/12 (ΚΟΡ) ΒΑΟΛ-ΑΙΓΕΑΣ 51-52

Μία ακόμη συναρπαστική αναμέτρηση προσέφεραν στους πολλούς θεατές που βρέθηκαν στις κερκίδες του Βούρειου απόψε (28/12) το απόγευμα οι ομάδες κορασίδων του ΒΑΟΛ και του ΑΙΓΕΑ. Νικήτριες αναδείχθηκαν οι φιλοξενούμενες μετά από έναν αγώνα ντέρμπι που έληξε με 51-52. Τα κορίτσια του Παναγιώτη Καλαμάρη μπήκαν αρκετά δυνατά στον αγώνα και κράτησαν την πρωτοπορεία στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Αποσπάστηκαν μάλιστα με +7 στο Γ΄ δεκάλεπτο, αλλά η μείωση της επιθετικής παραγωγικότητας του Βούρειου επέτρεψε στα κορίτσια του ΑΙΓΕΑ να μειώσουν στο καλάθι (45-43) στη λήξη του Γ΄ δεκαλέπτου. Στα τελευταία λεπτά της Δ΄ περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατέφεραν να πάρουν τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα (+5) και απέκτησαν τον πρώτο λόγο για την τελική επικράτηση. Ο ΒΑΟΛ με μια συνεχόμενη αντεπίθεση κατάφερε να φέρει τον αγώνα στον πόντο και θα μπορούσε να πάρει τη νίκη καθώς στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχες στάθηκαν 2 φορές άτυχες σε ισάριθμες προσπάθειες για το νικητήριο καλάθι. Παραγωγικότερες για τον Βούρειο οι Λυδία Ντατσοπούλου (15π.), Μαρκέλλα Κώττη (11π.), Δέσποινα Γεωγιαφέντη (8) και Βαλασαμώ Μυλωναδάκη (8), ενώ από τον ΑΙΓΕΑ ξεχώρισαν οι Κιρκινέζη (24π.) και Χαμέτη (10π.). Συγχαρητήρια στα κορίτσια και των 2 ομάδων για τον σπουδαίο αγώνα που έδωσαν και φυσικά ραντεβού στον Β΄ Γύρο στο Κλειστό (23/03) όποτε και θα κριθεί η υπόθεση "τίτλος". Μέχρι τότε Χρόνια Πολλά και Καλές (υπόλοιπες) Γιορτές σε όλους...

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21,39-34,45-43,51-52

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιάννης Λουκαράκης - Μιχάλης Γιακούμας.

ΒΑΟΛ (Καλαμάρης) Κώττη 11,Μουτάφη 2,Χαλλιορή 1,Βούλγαρη,Καμαράδου 4,Ντατσοπούλου 15,Μυλωναδάκη 8,Συρρή 2,Γεωργιαφέντη 8.

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής) Χαμέτη 10,Λιάκη,Κιρκινέζη 24,Καζάκου,Μπλάνη,Φεντισίν 6,Καραχάλιου 4,Τετώνη 8.