15/12 (ΑΝΔΡ) ΧΑΛΑΝΔΡΙ-ΒΑΟΛ 87-78

Ήττα με σκορ 87-78 από τον ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ γνώρισε η ανδρική ομάδα του ΒΑΟΛ Χίου, απόψε το απόγευμα στο Κλειστό του Παπάγου. Η χιώτικη ομάδα μπήκε δυνατά στον αγώνα και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους προηγούμενη με 15-20 στο τέλος του Α΄ δεκαλέπτου. Στη συνέχεια όμως η ...προδοσία των 6,75 (4 στα 27 τρίποντα), η μη συγκέντρωση στις βολές (50% ποσοστό ευστοχίας) και τα ...σφαλτσοσφυρίγματα των Μαρνελάκη - Μαριγλή έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους ακόμη και με 16π. διαφορά. Παρά το μεγάλο άνοιγμα της ψαλίδας οι πρωταθλητές Αιγαίου δεν κατέθεσαν τα όπλα και με μια αντεπίθεση διαρκείας έφεραν το ματς στο -7 στο 4ο δεκάλεπτο. Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ψύχραιμα για να φτάσουμε στο τελικό 87-78 μέσα από τη διαδικασία των ελευθέρων βολών στα τελευταία λεπτά. "Καουμπόηδες" στο ...Σαλούν για τον Βούρειο ο Μανώλης Χατζηλάμπρου (29(3)) και ο Στέργιος Μυτιληνού (29(1)) ενώ από τους νικητές καλύτεροι ήταν οι Αθανασιάδης (18(4)) και Κωσταντώνης (17(1)). Συγχαρητήρια αξίζουν σε όλα τα παιδιά της χιώτικης αποστολής για την παλικαρίσια εμφάνιση τους, σε έναν αγώνα που πέρα από τις παραπάνω ...δυσκολίες διεξήχθη χωρίς ηλεκτρονικό πίνακα, με χρονόμετρο χειρός και με το σκορ να εμφανίζεται από χειροκίνητο πινακάκι του πινγκ-πονγκ !!! Πλέον με την επιστροφή της αποστολής στη Χίο (τα ξημερώματα της Τρίτης) συγκεντρωνόμαστε στο τελευταίο αγώνα του ΒΑΟΛ για το 2013 με αντίπαλο τον ΗΡΟΔΟΤΟ (Ηρακλείο) την ερχόμενη Κυριακή 22/12, στις 14:00, στο Κλειστό.

Διαιτητές: Μαρνελάκης - Μαριγλή

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 44-34, 67-55, 87-78.

ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Κακαλιάς - Στρατάκος) Μωρΐτης 3(1), Μπάρτσος 15(4), Μακρυκωνσταντίνου 1, Αντωνόπουλος 3(1), Παπαγιαννακόπουλος 8, Κωνσταντώνης 17(1), Μιγιάκης 13, Αθανασιάδης 18(4), Φωτιαλόγλου 9.

ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ (Βούλικας - Συμιακάκης) Τσιριγώτης, Ζεχερλής 6, Σουλίκας 4, Τσαπρούνης 4, Χατζηλάμπρου 29(3), Τροβάς 2, Νακόπουλος, Καλιμανάς 4, Μυτιληνού 29(1), Αλεξάκης.