20/11 (ΓΥΝ) ΑΙΓΕΑΣ-ΒΑΟΛ 38-50

aigeas vaol_20112013Πρεμιέρα με το δεξί για τη Γυναικεία ομάδα του ΒΑΟΛ που επικράτησε με 38-50 επί του ΑΙΓΕΑ στο Κλειστό, παρουσία πολύ κόσμου. Με τη νίκη της αυτή, η ομάδα του Μανώλη Χατζηλάμπρου συνέχισε το αήττητο σερί της σε αγώνες τοπικού πρωταθλήματος, που κρατάει από το τέλος της περασμένης ...χιλιετίας και έθεσε τις βάσεις για την κατάκτηση του 13ου τίτλου της τα τελευταία 14 χρόνια (την περίοδο 2011-2012 αγωνίστηκε στην Α2 Εθνική). Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για 3 δεκάλεπτα καθώς τα κορίτσια του Βούρειου ήταν πολύ άστοχα από την περιφέρεια, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον αξιόμαχο ΑΙΓΕΑ να βρίσκεται συνεχώς πολύ κοντά στο σκορ. Στο 4ο δεκάλεπτο η καλή επιθετική λειτουργία των πρωταθλητών αποκαταστάθηκε, ενώ και αμυντικά όλα δούλεψαν καλά (04-14 το επιμέρους σκορ) με αποτέλεσμα το σκορ να ανέβει σε διψήφια επίπεδα και να καταλήξει στο απόλυτα δίκαιο τελικό +12. Από τις νικήτριες την πιο "μεστή" απόδοση και στις 2 ρακέτες κατέγραψε η ...νεάνιδα Άντα Ζαχαριάδη (11(2)) που απέδειξε για ακόμη μία φορά πως παρά τα ...χρονάκια της (βαδίζει γερά στα δεύτερα άντα) αποτελεί πάντα μια αξιόπιστη λύση σε άμυνα και επίθεση. Το σκορ για το Βούρειο οδήγησε η Θάλεια Ψώρρα (14π.) συνεπικουρούμενη από τις Αγγελική Καμαράδου (9π.) και Στεφανία Πύρρου (8π.). Από τον ΑΙΓΕΑ καλύτερες οι Εμμανουέλα Σερέπα (15(2)), Βάσω Τριανταφυλλάκη (7π.) και Ράνια Καρούση (6π.). Συγχαρητήρια στα κορίτσια και των 2 ομάδων για τον όμορφο αγώνα που πρόσφεραν στους φίλαθλους που γέμισαν τις κερκίδες του Κλειστού. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΒΑΟΛ ο αγώνας με την ΕΝΩΣΗ στις 7/12 στο Βούρειο.

Διαιτητές: Μιχάλης Γιακούμας - Κώστας Βογιατζής.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 25-25, 34-35, 38-50.

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής) Μαρκάκη 3(1), Σερέπα 15(2), Κιρκινέζη 2, Γιοβανάκη 2, Χαμέτη, Κογιάμη 3(1), Kαρούση 6, Φεντισίν, Κρουσουλούδη, Κοσβάνη, Τριανταφυλλάκη 7, Νιονάκη.

ΒΑΟΛ (Χατζηλάμπρου) Ψώρρα 14, Μονογιούδη 4, Κώττη, Νεστορίδη, Πύρρου 8, Γρηγοριάδου 2, Τσαρούχα Γ. 2, Συρρή, Βερβέρη, Ζαχαριάδη 11(2), Ι. Τριανταφυλλάκη, Καμαράδου 9.