03/11 (ΠΑΜΠ) ΦΟΒ - ΒΑΟΛ 43-45

tr logoΤην  πρώτη του νίκη στην πρεμιέρα του παμπαιδικού πρωταθλήματος της ΤΕ ΕΟΚ Χίου, κατέκτησε σήμερα το μεσημέρι, εκτός έδρας, στο ανοικτό Φαφαλίειο στάδιο Βροντάδου η ομάδα του ΒΑΟΛ με αντίπαλο τον περσινό πρωταθλητή ΦΟΒ με 43-45. Οι μικροί του  Παναγιώτη Καλαμάρη αν και παρατάχθηκαν με 3 σημαντικότατες απουσίες λόγω τραυματισμών (Μαμουνής, Καλαμπόγιας, Γιοβανάκης) κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα έπειτα απο ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που άφησε πλήρως ικανοποιημένους όσους βρέθηκαν στις κερκίδες. Ο ΦΟΒ μπήκε πιο αποφασισμένος στο 1ο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 9-3 , στη συνέχεια ο ΒΑΟΛ έπαιξε ομαδικό και σωστό μπάσκετ και με πολύ καλή άμυνα και οργανωμένες επιθέσεις έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο ημίχρονο με 19-19 (επιμέρους σκορ β δεκαλέπτου 10-16). Μετά την ανάπαυλα και με οδηγό τον ανίκητο σήμερα Αντώνη Χιωτέλλη (21) ο ΒΑΟΛ οδηγούσε το ματς και έκλεισε το δεκάλεπτο με 29-36. Στο 4ο ο ΦΟΒ αντεπιτέθηκε, κατάφερε να φτάσει στο σκορ το ΒΑΟΛ και να προηγηθεί αλλά η ψυχραιμία των παικτών του ΒΑΟΛ και η ευστοχία σε κρίσιμες βολές του έδωσαν τη νίκη με 43-45.

Δεκάλεπτα: 9-3, 19-19, 29-36, 43-45

Διαιτητές: Μάσσας Ν. - Συμιακάκης Α.

ΒΑΟΛ: (Καλαμάρης) Χριστοβασίλης 3, Τσίγκος, Παπαγιαννάκης 2, Αγγελής, Χιωτέλλης 21, Σαρρής 8, Γιακουμής 2, Ντούλης 4, Γεωργούλης, Ταούζης, Ιατρουδέλλης, Νικολάκης 5.

ΦΟΒ: (Εσκίδης) Κιρκινέζης 11(1), Καρίτης 1, Βιδάλης, Στείρος Θ 2, Στείρος Μ 14, Τριπολίτης 7, Γαρρής, Σλατσέγκο, Φραγκομίχαλος 2, Ντομάτας 4, Μανωλάκης 2, Τσεσμένογλου.