20/10 (ANΔΡ) ΒΑΟΛ-ΠΕΡΑΜΑ 80-83

ΒΑΟΛ - ΕΡΜΗΣ ΠΕΡ 20-10-2013

Ήττα με σκορ 80-83 μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, γνώρισε ο ΒΑΟΛ Χίου από τον ΓΣ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ-ΕΡΜΗΣ στο κατάμεστο από χιώτες φιλάθλους Κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο. Η ομάδα του Παντελή Βούλικα μπήκε αρκετά δυνατά στον αγώνα και με κύριους εκφραστές των επιθετικών της επιλογών τους Χατζηλάμπρου (26(4)), Μυτιληνού (13) και Καλιμανά 10(1) πήρε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Μέχρι το ημίχρονο (36-31) ο Βούρειος έλεγχε τον αγώνα και κρατούσε την περισσότερη ώρα, τη διαφορά κοντά στο +10. Στην επανάληψη οι αποβολές των Μυτιληνού (ντισκαλιφιέ μετά από αντικανονικό κόψιμο σε λέι-απ του Ικαριώτη που θα έκανε την επόμενη φάση "ως μη γενόμενη") Καλιμανά (ανύπαρκτο 5ο φάουλ και Τεχνική ποινή) και του συγκινητικού και κορυφαίου στην επανάληψη Μιχάλη Σουλίκα (17(2)), έκοψαν στα δύο τον ήδη ελειπή Βούρειο (εκτός Τσαπρούνης, Αλεξάκης - με ένεση ο Τροβάς) και έδωσαν την ευκαιρία στο ψυχωμένο Πέραμα, που ευτύχησε να έχει σε πολύ καλή μέρα τον Καραμαδούκη (36(7)), να φύγει με το σπουδαίο διπλό και να κάνει το 2 στα 2. Παρόλαυτα οι ...εναπομείναντες αθλητές του ΒΑΟΛ κατέθεσαν την ψυχή τους στο παρκέ και αν ήταν λίγο πιο τυχεροί (άστοχο τρίποντο του Τάσου Τροβά 3΄΄ πριν τη λήξη με το σκορ στο 80-82) θα αντάμοιβαν και με νίκη, πέρα από την παλλικαρίσια εμφάνιση τους, Χιώτες που γέμισαν ασφυκτικά τις κερκίδες του Κλειστού. Στον Βούρειο πλέον στρέφουμε την προσοχή μας στον επόμενο αγώνα που πλέον μπορεί να είναι και "ζωής ή θανάτου" καθώς μετά τη διακοπή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, ο ΒΑΟΛ θα υποδεχθεί τον ΠΑΠΑΔΟ Γέρας (που έχει ξεκινήσει και εκείνος το πρωτάθλημα με 2 ήττες) το Σάββατο 2 Νοεμβρίου, στις 20:00, στο Κλειστό.

Διαιτητές: Ντάνος - Μαμασούκα.

Τα δεκάλεπτα 27-21, 09-10, 24-27, 18-25

ΒΑΟΛ (Βούλικας): Τσουκάλης, Τσιριγώτης 1, Ζεχερλής 1, Καλλιμανάς 10(1), Μυτιληνού 13, Σουλίκας 17(2), Χατζηλάμπρου 26(4), Τσελεπίδης 2, Νακόπουλος 4, Σακελάρης, Τροβάς 5, Μιχαλιός.

ΓΣ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ-ΕΡΜΗΣ (Κάσσης): Χαραλαμπίδης 6(2), Κουκουβάκης 3, Παπαδής 5, Καραμαδούκης 36(7), Ιωάννου, Μαρίνος13(3), Στέφος 7, Πλατσικούδης 12, Λεγάτος, Αρβανίτης