Header

banner_top

12/05 (KOΡ) ΔΙΑΓΟΡΑΣ - ΒΑΟΛ 52-38

Με απολογισμό 2 νίκες και 2 ήττες ολοκλήρωσε τη συμμετοχή του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων ο ΒΑΟΛ Χίου, καθώς στον τελευταίο αγώνα του ηττήθηκε με 52-38 από τον ΔΙΑΓΟΡΑ Ρόδου. Τα κορίτσια του Μανώλη Χατζηλάμπρου έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα για ένα ημίχρονο (18-24) και κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Ένα επιθετικό  όμως "μπλακ-άουτ" στο καταστροφικό 3ο δεκάλεπτο (22-05 επιμέρους σκορ) ανέστρεψε τον ρου του αγώνα έφερε πίσω στο σκορ τις χιώτισσες και έδωσε τη νίκη στον πρωταθλητή Δωδεκανήσου. Από τον Βούρειο παραγωγικότερες στον αγώνα ήταν οι Αγγελική Καμαράδου (13π.) και Δανάη Συρρή (10π.) ενώ από τον ΔΙΑΓΟΡΑ ξεχώρισε η Ν. Ντόζιτς 26π. οι πόντοι τις οποίας υπήρξαν καθοριστικοί στο δεύτερο μέρο. Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια της χιώτικης ομάδας για τη συνολική προσπάθειά τους στο Τουρνουά αλλά και τη γενικότερη φετινή τους πορεία, στον κόουτς Μανώλη Χατζηλάμπρου και στο συνοδό Λεωνίδα Συρρή που αναχωρούν το απόγευμα από το λιμάνι του Πειραιά με προορισμό τη Χίο, ολοκληρώνοντας μία ακόμη επιτυχημένη αποστολή.

Τα δεκάλεπτα: 9-15, 18-24, 40-29, 52-38

Διαιτητές: Γιακείμη - Λυράς

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Κωνσταντινίδης): Κοιλιά Π., Βυζεντίνη 10(1), Ψύλλου Μ. 2, Παπαδοπούλου 6, Ψύλλου Ι. 4, Κατσανεβάκη Λ., Ντόζιτς Τ., Κοιλιά Ν., Κατσανεβάκη Χ. 4, Μπαράκα, Ντόζιτς Ν. 26, Ηρακλείδη.

ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ (Χατζηλάμπρου): Συρρή 10, Κώττη 2, Μ. Καμαράδου 3(1), Ι. Τριανταφυλλάκη 6, Γεωργιαφέντη 4, Μυλωναδάκη, Χριστοφαρή, Καραμανή, Α. Καμαράδου 13.