08/05 (ΚΟΡ) ΒΑΟΛ-ΕΡΜΟΥΠΟΛΗ 69-53

korasides mets08042013

Mε μια σπουδαία νίκη (69-53) επί του Πρωταθλητή Κυκλάδων ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ Σύρου, άνοιξε την αυλαία της συμμετοχής της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα η ομάδα Κορασίδων του ΒΑΟΛ Χίου. Η ομάδα του Μανώλη Χατζηλάμπρου μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο σημερινό παιχνίδι στο ΜΕΤΣ Β΄ και καταγράφοντας εξαιρετική εμφάνιση στο Α΄ ημίχρονο πήρε διαφορά νίκης (+20π.) από την ανάπαυλα του αγώνα. Πολύ καλή δουλειά στην άμυνα και παραγωγικότατη επίθεση (44π. σε ένα ημίχρονο !!!) ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του αγώνα που βρήκε τις Χιώτισσες από νωρίς στη θέση του οδηγού. Στην 3η περίοδο το γρήγορο φόρτωμα με 4 φάουλ των 2 playmaker της ομάδας (Συρρή και Κώττη) και κάποια "νεκρά" διαστήματα, έδωσαν το δικαίωμα στην Κυκλαδίτικη ομάδα να μειώσει πρόσκαιρα. Η ψύχραιμη αντίδραση των κοριτσιών της Χίου όμως, επανέφερε την "τάξη" γρήγορα κι έτσι φτάσαμε στο τελικό 69-53 που σφράγισε τις προσπάθειες των 2 ομάδων. Η Αγγελική Καμαράδου (21π.) οδήγησε το σκοράρισμα για τον Βούρειο, συνεπικουρούμενη από τις Δανάη Συρρή (15π.), Άννα - Μαρία Ντόσκα (11π.), Βαλσαμώ Μυλωναδάκη (11π.) και Μαρία Καμαράδου (7(1)). Πολύτιμη βοήθεια πρόσφεραν όλα τα κορίτσια της ομάδας μας, ενώ από την ΕΡΜΟΥΠΟΛΗ ξεχώρισαν οι Νομικού (16π.) και Κορόρου (13π.). Η πρωταθλήτρια Χίου αντιμετωπίζει για τη συνέχεια του Πανελληνίου, τον ισχυρότατο ΗΡΟΔΟΤΟ πρωταθλητή Κρήτης (συνέτριψε με 24-78 την ΑΓΕΧ), την Πέμπτη 09/05, στις 19:00 με στόχο μια θετική εμφάνιση.

Διαιτητές: Αργυρούδης - Τσολάκος

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 44-24, 53-44, 69-53.

ΒΑΟΛ Χίου (Χατζηλάμπρου) Συρρή 15, Κώττη, Ντόσκα 11, Μ. Καμαράδου 7(1), Ι. Τριανταφυλλάκη 3, Γεωργιαφέντη, Μυλωναδάκη 11, Χριστοφαρή, Καραμανή, Α. Καμαράδου 21

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ Σύρου (Μάγρος) Κορόρου 13, Βουλοπάλη 2, Ι. Ρατούτσου 10, Νομικού 16, Α. Ρατούτσου 6, Μηομπόη 4, Γεωργίου 2, Παχείλη.