Header

banner_top

27/01 (ΠΑΙΔ) ΒΑΟΛ - ΦΟΒ 79 - 50

Αήττητος έκλεισε τον β΄ γύρο του παιδικού πρωταθλήματος ο ΒΑΟΛ αφού το απόγευμα της Τετάρτης νίκησε τον ΦΟΒ, στο Βούρειο με 79 - 50. Η ομάδα μας παρουσιάστηκε με 2 απουσίες βασικών στελεχών της, αφού ο Δημήτρης Αργυρούδης έμεινε στο κρεβάτι με πυρετό (περαστικά Μήτσο), ενώ ένας επιπόλαιος τραυματισμός του Μπάμπη Γκλώτσου, στην τελευταία προπόνηση αποδείχθηκε πιο σοβαρός και τον κράτησε εκτός αγώνα. Ο ΦΟΒ προέβαλε σθεναρή αντίσταση για ένα ημίχρονο στηριζόμενος στις επιθετικές λύσεις που έβρισκε κυρίως από τους Σωκράτη Σπυράκη (19π.), Ανδρέα Αντωνίου (15π.) και Λουκά Καζά (10π.). Στο β΄ ημίχρονο η εικόνα του ΒΑΟΛ βελτιώθηκε και με όπλο για άλλη μια φορά την πιεστική του άμυνα πήρε γρήγορα διαφορά ασφαλείας την οποία κράτησε έως το τέλος του αγώνα. Από την ομάδα μας εκτός από τον "συνήθη ύποπτο" Μιχάλη Σουλίκα (35π. 3τρ.) εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση ήταν ο Λεωνίδας Μπουμπάρης (22π.) και ακολούθησε σε πόντους ο Αρτέμης Ζάτσε (8π.). Ξεχωριστές ήταν οι μάχες μεταξύ Λεωνίδα Μπουμπάρη και Σωκράτη Σπυράκη μιας που δεν συναντάμε συχνά στο παιδικό πρωτάθλημα του νησιού μας παίδες λίγο κάτω από τα 2μ. ύψος.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Γιάννη Λουκαράκη και Κώστα Κουδουμνάκη.

Τα δεκάλεπτα 15 - 12, 29 - 21, 52 - 35, 79 - 50.

ΒΑΟΛ (Βούλικας) Γ. Στρίγγος 4, Χατζηδάκης, Σ. Στρίγγος 4, Σουλίκας 35 (3), Γρηγοριάδης 6, Ζάτσε 8, Μπουμπάρης 22.

ΦΟΒ (Αμέντας) Μπάντσεφ 2, Παντελίδης, Καζάς 10, Αντωνίου 15, Μπαχάς 4, Σπυράκης 19.