17/04 (ANΔΡ) ΒΑΟΛ-ΦΟΒ 74-66

Στους τελικούς των φετινών play-offs προκρίθηκε η ανδρική ομάδα του ΒΑΟΛ μετά τη σημερινή της νίκη με 74-66 επί του ανταγωνιστικότατου ΦΟΒ, απόψε (17/04) το απόγευμα στο Βούρειο. Ο ΒΑΟΛ κατέγραψε μέτρια εμφάνιση και κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη στο τελευταίο 6λεπτο του αγώνα όταν κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά ασφαλείας από την πολύ καλή σήμερα ομάδα του Βροντάδου που είχε πάρει τον έλεγχο του αγώνα από τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου. Στο δεκάλεπτο αυτό ο ΒΑΟΛ όχι μόνο απώλεσε το +11 που κατείχε από την πρώτη περίοδο αλλά βρέθηκε και πίσω στο σκορ (-9 η μέγιστη διαφορά) μέχρι την 4η περίοδο όταν κατάφερε να πάρει και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης. Την επίθεση της ομάδας μας οδήγησαν οι Μιχάλης Σουλίκας (19(4)), Αντώνης Καλιμανάς (16(4)), Μανώλης Χατζηλάμπρου (15(1)) και Τάσος Τροβάς (14(2)) ενώ καθοριστικές υπήρξαν οι 4 στις 4 βολές που πέτυχε ο Μιχάλης Μιχαλιός. Από τον ΦΟΒ που ίσως να πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και έχασε πραγματικά στις λεπτομέρειες ξεχώρισαν οι Δανιήλ Λαζαρίδης (22(1)), Δημήτρης Πασπαλάς (16(2)) και Κώστας Κουϊμτζής (9π.). Μετά τη λήξη του αγώνα υπήρξαν στιγμές έντασης που ευτυχώς με την καίρια επέμβαση αθλητών και παραγόντων και των 2 ομάδων έληξαν γρήγορα. Μετά το σημερινό αποτέλεσμα και την πρόκριση των ΙΩΝΩΝ επί του ΟΜΗΡΟΥ οι τελικοί των play-offs (για τρίτη συνεχόμενη χρονιά) είναι ΒΑΟΛ – ΙΩΝΕΣ με το σκορ στο 2-0 υπέρ της ομάδας μας και τον τίτλο να κρίνεται στις 4 νίκες.

Διαιτητές: Μιχάλης Γιακούμας – Παναγιώτης Μπαμπανιώτης.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 32-36, 54-52, 74-66.

ΒΑΟΛ (Βούλικας – Συμιακάκης) Τσουκάλης, Σακελλάρης, Σουλίκας 19(4), Πατελίδας 2, Κατσούρης 3, Χατζηλάμπρου 15(1), Καλαμάρης 1, Τροβάς 14(2), Καλιμανάς 16(4), Μιχαλιός 4.

ΦΟΒ (Αμέντας – Μπατής) Εσκίδης, Πασπαλάς 16(2), Μοσχούρης 5(1), Κουϊμτζής 9, Λαζαρίδης 22(1), Κοττας, Κοϊνάρης 6, Χαμέτης 8, Κλούβας.