30/03 (ANΔΡ) ΟΜΗΡΟΣ - ΒΑΟΛ 77-91

ΟΜΗΡΟΣ - ΒΑΟΛ 77-91

Αήττητος ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος της Α΄ Ανδρών, ο ΒΑΟΛ Χίου, μετά το νικηφόρο πέρασμά του από τα Καμπόχωρα όπου επιβλήθηκε με 77-91 του ΟΜΗΡΟΥ Καλλιμασιάς. Ο σημερινός αγώνας ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του με τις 2 ομάδες να βρίσκονται αρκετά κοντά στο σκορ καθώς πέρα από την πολύ καλή εμφάνιση του ΟΜΗΡΟΥ η απόδοση του ΒΑΟΛ κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα. Η ομάδα του Παντελή Βούλικα διατηρούσε την πρωτοπορία στο σκορ στo μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, χωρίς πάντως να μπορεί να αποσπαστεί περισσότερο από το +10, ενώ στον αντίποδα ο ΟΜΗΡΟΣ πήρε βραχεία κεφαλή στο σκορ σε 2 τουλάχιστον σημεία του αγώνα (1ο και 3ο δεκάλεπτο). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΒΑΟΛ επέβαλε το ρυθμό του (15-31 επί μέρους σκορ), κράτησε στο μηδέν τη Νο 1 απειλή των γηπεδούχων Σταμάτη Λεγάτο (32(6)) και παίζοντας πιεστικό και συνετό μπάσκετ έφτασε στο τελικό +14. Καρέ διψήφιων σκόρερς είχαν και σήμερα οι νικητές με τον Μανώλη Χατζηλάμπρου (21(2)), τον Αντώνη Καλιμανά (17(4)), τον Στέργιο Μυτιληνού (14π.) και τον Γιώργο Πατελίδα (12π.). Από την ομάδα του Δημήτρη Μπόλια τον Σταμάτη Λεγάτο ακολούθησε ο Αργύρης Στακιάς (14π.). Μετά την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και αφού εκτίσει το ρεπό της την 14η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ Ανδρών, η ομάδα μας στρέφει την προσοχή της στη φάση των play-offs που θα κρίνουν τον φετινό τίτλο.

Διαιτητές: Γιάννης Λουκαράκης – Μιχάλης Γιακούμας

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 40-47, 62-60, 77-91.

ΟΜΗΡΟΣ (Μπόλιας) Φεγγουδάκης 4, Ανδρεάδης 7(1), Νικολαΐδης, Λεγάτος 32(6), Μυλιόρδος, Χορμόβας, Μακρίδης 6, Ζηλανάκης, Νακόπουλος 7, Φουντουλάκος 7(1), Νικολάκης, Στακιάς 14.

ΒΑΟΛ (Βούλικας) Τσουκάλης 1, Κατσούρης 9, Σακελλάρης, Σουλίκας 5(1), Πατελίδας 12, Θεοδώρου 3(1), Χατζηλάμπρου 21(2), Καλαμάρης 2, Μυτιληνού 14, Τροβάς 7(1), Καλιμανάς 17(4), Μιχαλιός.