10/02 (ΕΦΗΒ) ΒΑΟΛ-ΙΩΝΕΣ 60-63

Την ήττα με 60-63 γνώρισε το μεσημέρι της Κυριακής η εφηβική ομάδα του ΒΑΟΛ από την αντίστοιχη των ΙΩΝΩΝ στο Βούρειο. Με τη νίκη τους αυτή οι ΙΩΝΕΣ υπερκάλυψαν με +1 πόντο τη διαφορά της νίκης του ΒΑΟΛ στον Α΄ Γύρο στο Κλειστό (60-62) και πλέον κρατούν στα χέρια τους το πλεονέκτημα για τον φετινό τίτλο της κατηγορίας. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του αρκετού κόσμου που το παρακολούθησε από το 1ο έως το τελευταίο λεπτό. Πόντο-πόντο εξελίσονταν το σκορ στο Α΄ δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να το κρατούν για μεγαλύτερο χρόνο, και τους φιλοξενούμενους να το κρατούν (13-14) με τη λήξη του. Στο 2ο δεκάλεπτο ο ΒΑΟΛ είχε καλύτερες επιθετικές επιλογές και με ένα επί μέρους 21-12, πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 34-26. Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου ο ΒΑΟΛ έφτασε τη διαφορά στην ανώτερη τιμή της (+12) αλλά από κει και πέρα οι ΙΩΝΕΣ πήραν την πρωτοβουλία και με σκορ δεκαλέπτου (10-25 !) μπήκαν μπροστά στο καθοριστικό 4ο δεκάλεπτο με 44-51. Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, ο ΒΑΟΛ κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, να πάρει 10 πόντους  από τον "ξεχασμένο" από την άμυνα των ΙΩΝΩΝ, Γιώργο Στρίγγο (12π.) που συν τοις άλλοις κέρδισε και το 5ο φάουλ του πρώτου σκόρερ των φιλοξενουμένων Γιάννη Σαμιώτη (23(1)). Στα τελευταία "χιτσκοκικά" λεπτά του αγώνα η έλειψη καθαρού μυαλού στην επίθεση, σε συνδυασμό με μια σειρά διαιτητικών λαθών και ένα "μεγάλο" τρίποντο του Γιάννη Αλεξάκη (16(2)) έφεραν το τελικό 60-63 υπέρ των ΙΩΝΩΝ επιτυχία για την οποία τους συγχαίρουμε. Τον σημερινό αγώνα τον χάσαμε πρώτα απ' όλους εμείς και κυρίως το τραγικό 9 στις 34 βολές (!!!). Από κει και πέρα παρακαλούμε τόσο την Επιτροπή Ορισμού Διαιτητών να είναι πιο προσεκτική με την αξιολόγιση των αγώνων και ιδιαίτερα στις αλλαγές προσώπων την τελευταία στιγμή, όσο και τους άρχοντες του αγώνα να είναι πιο προσεκτικοί στην εφαρμογή των κανονισμών. Από τον ΒΑΟΛ πιο παραγωγικοί οι Μιχάλης Σουλίκας (17π.), Γιώργος Στρίγγος (12π.) και Μιχάλης Τσουκάλης (11π.) ενώ από τους ΙΩΝΕΣ ξεχώρισαν οι Γιάννης Σαμιώτης (23(1)) και Γιάννης Αλεξάκης (16(2)).

Διαιτητές: Πάρης Κατιμερτζής - Νίκος Μάσσας.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 34-26, 44-51, 60-63.

ΒΑΟΛ (Βούλικας - Καλαμάρης) Γ. Στρίγγος 12, Σεραφείμ, Σ. Στρίγγος 3(1), Σουλίκας 17, Τσουκάλης 11, Γρηγοριάδης 8, Χιωτέλλης, Τριπολίτης, Μπαρλής, Μπουμπάρης 9.

ΙΩΝΕΣ (Σταμέλος - Σκορδάλης) Διαμαντής 3(1), Αλεξάκης 16(2), Φύκαρης 6, Περπυράκης, Σταυρινούδης, Λαμπρινούδης, Σταυράκης 5, Λιτσάκης, Πατούνας, Βαγιάνος 8, Σαμιώτης 23(1), Δούκας 2.