Header

banner_top

06/02 (ΝΕΑΝ) ΒΑΟΛ-ΑΙΓΕΑΣ 77-48

Πρωταθλήτριες Νεανίδων 2013!!!

Πρωταθλητής Νεανίδων 2012-13 είναι πλέον ο ΒΑΟΛ Χίου μετά τη σημερινή νίκη του με 77-48 επί του ΑΙΓΕΑ στο Βούρειο. Η ομάδα του Μανώλη Χατζηλάμπρου παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ, ιδιαίτερα στο 2ο ημίχρονο, πήρε τη σημαντική σημερινή νίκη και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο των αγωνιστικών τμημάτων του ΒΑΟΛ για τη φετινή χρονιά. Οι γηπεδούχες μπήκαν αρκετά συγκεντρωμένες στο αγωνιστικό πλάνο της ομάδας και πήραν προβάδισμα 16-10, στο τέλος της Α΄ περιόδου. Με προσοχή στην άμυνα και πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια το επί μέρους 14-08 του 2ου δεκάλεπτου, έστειλε τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-18. Στο 2ο ημίχρονο ο επιθετικός πλουραλισμός συνεχίστηκε, λύσεις και ανάσες έρχονταν συνεχώς από τον πάγκο ενώ τα ποσοστά ευστοχίας βελτιώθηκαν κι άλλο, ανεβάζοντας την παραγωγικότητα από τους 30π. του Α΄ ημιχρόνου στους 47π. στο δεύτερο μισό του αγώνα. Εξαιρετικά και τα 8 κορίτσια που αγωνίστηκαν σήμερα με την παραγωγικότατη Ξανθούλα Μαργαρίτη να σταματάει στους 22π. (3τρ.), την αποτελεσματική Αλεξάνδρα Νεστορίδη να ακολουθεί με 14π. (1τρ.) μαζί με την "ηρωική" Αγγελική Καμαράδου (11π.) που όχι μόνο αγωνίσθηκε με πρόβλημα στο πόδι (διάστρεμα) αλλά ανταπεξήλθε και σε τραυματισμό στο πρόσωπό της. Από κει και πέρα πολύ καλή δουλειά από τη Δανάη Συρρή (10π.) και την Ειρήνη Βερβέρη (8π.), ενώ σημαντική βοήθεια προσέφεραν οι Καλλιόπη Γρηγοριάδου (5π.), Μαρία Τριανταφυλλάκη(4π.) και Μαρκέλλα Κώττη (3π.). Καθηλωμένη στον πάγκο (λόγω σοβαρού τραυματισμού) αλλά με αισθητή παρουσία η Ρούλα Κασαμπά έχει ίσο μερίδιο στην επιτυχία όπως η απούσα (εκτός Χίου) Αγγελική Ντούλη αλλά και όλα τα κορίτσια των υποδομών. Συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες, τους προπονητές και τους εφόρους του τμήματος. Από την ομάδα του ΑΙΓΕΑ το σκοράρισμα οδήγησε η Εμμ. Σερέπα (16π.) με τις Μ. Κρουσουλούδη (9π.) και Αγγ. Κιρκινέζη (8π.) να ακολουθούν.

Διαιτητές: Βαλάντης Κοντίλης - Παναγιώτης Μπαμπανιώτης.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 30-18, 50-38, 77-48.

ΒΑΟΛ (Χατζηλάμπρου) Συρρή 10, Κώττη 3, Μαργαρίτη 22(3), Νεστορίδη 14(1), Γρηγοριάδου 5, Κασαμπά, Μ. Τριανταφυλλάκη 4, Βερβέρη 8, Καμαράδου 11.

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής-Αργυρούδης) Σερέπα 16, Τσίμηλα 6, Κιρκινέζη 8, Γιοβανάκη 4, Κρουσουλούδη 9, Νιονάκη, Β. Τριανταφυλλάκη 5.