29/01 (ΓΥΝ) ΕΝΩΣΗ - ΒΑΟΛ 35-52

Ένωση ΒΑΟΛ

Με νίκη 35-52 επί της δυναμικότατης ΕΝΩΣΗΣ ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το Β΄ Γύρο του πρωταθλήματος, η Γυναικεία ομάδα του ΒΑΟΛ Χίου, απόψε το βράδυ στο Βούρειο. Η ομάδα του Παντελή Βούλικα, που σήμερα παρατάχθηκε με πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών και ασθενειών (Ζαχαριάδη, Συρρή, Ντόσκα κα (περαστικά σε όλες)) και είχε την ατυχία να χάσει με τραυματισμό στο πόδι και την πολύ καλή μέχρι εκείνο το σημείο Αγγελική Καμαράδου, μπήκε μουδιασμένα στον αγώνα. Με τα περισσότερα κορίτσια της ομάδας μας να βρίσκονται σε μέτρια μέρα το Α΄ δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 08-08 (!!!). Στη συνέχεια η απόδοση των πρωταθλητριών ανέβηκε και με πιεστική άμυνα και στοιχειώδη ευστοχία, πήραν το δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 06-18. Το προβάδισμα αυτό, που κυμάνθηκε από το +10 έως το +18 στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, διατήρησαν μέχρι το τέλος οι τυπικά φιλοξενούμενες παρά την ανταγωνιστικότατη προσπάθεια που κατέβαλαν τα κορίτσια της ΕΝΩΣΗΣ. Από τον ΒΑΟΛ με διψήφιο αριθμό πόντων ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι Κατερίνα Τσαρούχα (13π.) και Θάλεια Ψώρρα (10(1)) ενώ από την ΕΝΩΣΗ πιο παραγωγικές ήταν οι Α. Καραγιάννη (8(1)) και Π. Καλλίκη (7(1)).

Τα δεκάλεπτα: 08-08, 14-26, 27-35, 35-52.

ΕΝΩΣΗ (Μπουμπούλης) Παππά 6, Αραμπατζή, Ιωαννίδου 2, Καμπούρη 2, Γεωργούλη 4, Καλλίκη 7(1), Μελέκου, Καραγιάννη 8(1), Βαβούλη 6.

ΒΑΟΛ (Βούλικας) Ψώρρα 10(1), Kαμαράδου 8, Μαργαρίτη 6, Νεστορίδη 7(1), Πύρρου 4, Γρηγοριάδου 2, Γ. Τσαρούχα 2, Ι. Τριανταφυλλάκη, Κ. Τσαρούχα 13.