16/01 (ΠΑΙΔ) ΒΑΟΛ - ΝΟΘ 46-59

Παιδικό 16 Ιανουαρίου 2013Την ήττα από την πολύ καλή ομάδα του Ν.Ο.Θυμιανών γνώρισε το παιδικό τμήμα του ΒΑΟΛ σήμερα το απόγευμα στο Βούρειο Αθλητικό Κέντρο Λιβαδίων, με σκορ 46-59.

Παρά την ήττα όμως, όλοι οι άνθρωποι του ΒΑΟΛ, τόσο ο προπονητής, όσο και η διοίκηση, έφυγαν με χαμόγελα από το γήπεδο, μιας και η ομάδα μας πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση, για μερικούς ίσως την καλύτερη φέτος! Να θυμίσουμε εδώ ότι η ομάδα μας αποτελείται από τους παμπαίδες και έναν μόνο παίδα, και έχει στις τάξεις της και τρία παιδιά του δημοτικού.

Τα παιδιά του Παναγιώτη Καλαμάρη, μπήκαν νοθρά στο 1ο δεκάλεπτο και η υπεροχή  σωματικά και ηλικιακά των αθλητών του ΝΟΘ τους ανάγκασαν να μείνουν πίσω στο σκορ με 6-23. Στο 2ο δεκάλεπτο τα παιδιά του ΒΑΟΛ μπήκαν πιο δυνατά έπαιξαν καλή άμυνα και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ με 10-14 επιμέρους σκορ δεκαλέπτου και συνολικό σκορ ημιχρόνου 16-37.

Στο Β' ημίχρονο η εικόνα του ΒΑΟΛ ήταν πολύ διαφορετική, τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και με οδηγούς τους πολύ καλούς Μάνθο Αγγελή 16(2), Αναστάση Σαρρή 11(1) και τον Γιώργο Καλαμπόγια 10 ,και με όλα τα άλλα παιδιά να δίνουν σημαντικές βοήθειες (δεν υστέρησε κανείς) κατάφεραν να τελειώσουν τα δεκάλεπτα με επιμέρους σκορ 16-12 και 14-10.

Από τον ΝΟΘ ξεχώρισε ο πανύψηλος Κωνσταντάς με 31 και ο Κάργας με 16.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του ΒΑΟΛ και του ΝΟΘ για το καλό παιχνίδι και για τον σεβασμό στη διαφορά ηλικίας και το fair play και από τις 2 πλευρές, γιατί ας μην ξεχνάμε ότι σε αυτές τις ηλικίες δεν "πλάθονται" μόνο αθλητές αλλά και άνθρωποι.

Τα δεκάλεπτα: 06-23, 10-14, 16-12, 14-10

Διαιτητές: Λουκαράκης - Bογιατζής

ΒΑΟΛ: (Καλαμάρης) Χριστοβασίλης, Μαμουνής, Παπαγιαννάκης, Αγγελής 16(2), Χιωτέλλης 6, Σαρρής 11(1), Ντούλης, Κασάπας, Πλάκας 3, Γεωργούλης, Καλαμπόγιας 10

ΝΟΘ: (Μπακλής) Αργυρουδάκης, Μπουλάς, Εκατομάτης 4, Κάργας 16, Τσίμιλας, Φρατζέσκος 4, Μπολάκης 2, Ζούντας, Χριστοδούλου, Καραμανής 2, Κωσταντάς 31