13/01 (EΦ) ΝΗΡΕΑΣ-ΒΑΟΛ 59 - 63

Με νίκη 59-63 πέρασε η εφηβική ομάδα του ΒΑΟΛ από τα Καρδάμυλα, όπου σήμερα (13/01) παίχθηκαν τα τελευταία 9 λεπτά του αγώνα που είχε διακοπεί λόγω βροχής στις 16/12 με το σκορ στο 41-49. Ο ΝΗΡΕΑΣ μπήκε αρκετά "ζεστός" στον αγώνα και με μεγάλη περιφερειακή ευστοχία προβλημάτισε τους πρωταθλητές, που απάντησαν γρήγορα με καλάθια μέσα από την ρακέτα όπου κυριαρχούμε ο εορτάζοντας (γενέθλια) Λεωνίδας Μπουμπάρης (8π. στα 9 σημερινά λεπτά). Έτσι παρά την πρόσκαιρη μείωση του σκορ στο +4, η διαφορά αποκαταστάθηκε στο +9 με την επιθετική συνδρομή του Μιχάλη Σουλίκα και του Μιχάλη Τσουκάλη που συνεισέφεραν από 3 πόντους έκαστος ενώ σημαντική ήταν η προσφορά των ...αφών Στρίγγου που δεν είχαν αγωνισθεί στο ...πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Η τελική μείωση της διαφοράς στο 59-63 σημειώθηκε στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα του αγώνα όταν ο ΝΗΡΕΑΣ εκτέλεσε 6 συνεχόμενες βολές από το πέμπτο φάουλ και δύο τεχνικές ποινές που χρεώθηκαν για διαμαρτυρία στον Μιχάλη Σουλίκα γεγονός που ανέγραψαν και στο Φύλλο Αγώνα και πλέον αναμένουμε την απόφαση της ΤΕ Χίου για τα περαιτέρω. Με τη σημερινή της νίκη η ομάδα του Παντελή Βούλικα ολοκλήρωσε αήττητη τον πρώτο Γύρο του Πρωταθλήματος Εφήβων έχοντας περάσει χωρίς βαθμολογικές απώλειες από τις έδρες των κυριώτερων συνδιεκδικητών της (ΙΩΝΕΣ και ΝΗΡΕΑΣ). Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και φυσικά χρόνια πολλά στην "κολώνα" της ομάδας μας Λεωνίδα Μπουμπάρη.

Διαιτητές: Βαλάντης Κοντίλης - Βαγγέλης Δέδες.