09/01 (ΠΑΓΚ) ΑΙΓΕΑΣ-ΒΑΟΛ 43-40

Παγκορασίδες 2012 - 2013

Aνοιχτούς λογαριασμούς για την υπόθεση «τίτλος» άφησαν οι παγκορασίδες του ΑΙΓΕΑ και του ΒΑΟΛ, μετά το σημερινό 43-40 που σφράγισε τις προσπάθειες των νεαρών αθλητριών των 2 ομάδων. Η ομάδα του Μανώλη Χατζηλάμπρου μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και επικράτησε στο πρώτο δεκάλεπτο με 11-15. Στα επόμενα 2 δεκάλεπτα η ομάδα μας παρουσίασε ένα μέτριο αγωνιστικό πρόσωπο, με αρκετά λάθη και στις 2 πλευρές του γηπέδου, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στις γηπεδούχες να ξεφύγουν ακόμη και με 17 πόντους διαφορά. Στο 4ο δεκάλεπτο ο ΒΑΟΛ ξεκίνησε μια αντεπίθεση διαρκείας, επέβαλε πλήρως το ρυθμό του, επικράτησε με 02-14 και έφερε το σκορ στο 43-40, ενώ αν η Λυδία Ντατσοπούλου ήταν πιο τυχερή στο τελευταίο τρίποντο που επιχείρησε, ο αγώνας θα μπορούσε να οδηγηθεί στην παράταση. Πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια και των 2 ομάδων για τον συναρπαστικό αγώνα που έδωσαν και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του πολύ κόσμου που βρέθηκε στις κερκίδες του Κλειστού. Σημαντική η απουσία της ασθενούς Δέσποινας Γεωργιαφέντη στην οποία ευχόμαστε περαστικά και γρήγορα ξανά στα παρκέ. Από τον ΒΑΟΛ το σκοράρισμα οδήγησαν οι Λυδία Ντατσοπούλου (11), Μαρκέλλα Κώττη (9) και Μαρία Καμαράδου (8), ενώ από τον ΑΙΓΕΑ πιο παραγωγικές ήταν οι Φεντισίν (11), Κιρκινέζη (9) και Τετώνη (8).

Διαιτητές: Βαλάντης ΚοντίληςΓιάννης Λουκαράκης

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 25-20, 41-26, 43-40.

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής) Χαμέτη 2, Λιάκη 2, Κιρκινέζη 9, Καζάκου, Μπενοβία, Μαυρέλου, Σπανού 2, Φέντισιν 12, Αργυρούδη 4, Τετώνη 8, Στρουμπάκη 2, Κολλιάρου 2.

ΒΑΟΛ (Χατζηλάμπρου) Φιλιμάκη, Κώττη 9, Μουτάφη, Χαλλιορή, Καραμανή, Κισσάνη 2, Ιωάννου 4, Ντατσοπούλου 11, Μυλωναδάκη 5, Βούλγαρη 1, Συρρή, Καμαράδου 8.