Header

banner_top

16/01 (ΑΝΔΡ) ΟΜΗΡΟΣ - ΒΑΟΛ 77 - 95

Με το δεξί ξεκίνησε η ανδρική μας ομάδα, το 2010 και μαζί του τον β΄ γύρο του πρωταθλήματος το βράδι του Σαββάτου στο Κλειστό, νικώντας τον ΟΜΗΡΟ με σκορ 77 - 95. Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, ο ΒΑΟΛ έλεγχε το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, μετά το α΄ δεκάλεπτο που η ομάδα της Καλλιμασιάς ακολουθούσε από κοντά. Από το β΄ δεκάλεπτο μέχρι το τέλος του αγώνα η ομάδα του Παντελή Βούλικα είχε μια διαφορά ασφαλείας από 8 έως 20 πόντους διαφορά. Κάποια σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της έδιναν την ευκαιρία στην πολύ καλή ομάδα του ΟΜΗΡΟΥ να μη χάνει την επαφή της με το σκορ. Ο ΒΑΟΛ στην επίθεση δεν είχε κανένα πρόβλημα έχοντας τον Μανώλη Χατζηλάμπρου σε πολύ καλή κατάσταση (40π. / 6τρ.), τον Αντώνη Καλιμανά με 23 π. και 2τρ. και από 10 πόντους τους Χρήστο Φωτεινό (1τρ.) και Παντελή Χατζαργυρό (2τρ.). Πρόβλημα υπήρχε στην αμυντική λειτουργία της ομάδας όπως άλωστε φαβερώνουν και οι 77 πόντοι που δέχθηκε. Ο ΟΜΗΡΟΣ έδειξε πως μπορεί στο β΄ γύρο να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την 4η θέση του πρωταθλήματος και σίγουρα θα τιμωρήσει όποια ομάδα τον υποτιμήσει. Καλύτεροι από τον ΟΜΗΡΟ οι Στακιάς (21π.), Ανδρεάδης (13π.) και Γιακουμάκης (12π. / 3τρ.). Αρκετός κόσμος στο Κλειστό παρακολούθησε ένα ανοιχτό παιχνίδι όπως φανερώνει και το υψηλό τελικό σκορ. "Διχασμένος" παρακολούθησε τον αγώνα ο Ειδικός Γραμματέας του ΒΑΟΛ και πατέρας του αθλητή του ΟΜΗΡΟΥ Οδυσσέα, Τάσος Μακρίδης.

Πολύ καλή η διαιτησία των Μιχάλη Γιακούμα και Άγγελου Λοΐζου.

Τα δεκάλεπτα: 22 - 24, 40 - 48, 57 - 73, 77 - 95.

ΟΜΗΡΟΣ (Στακιάς) Γιακουμάκης 12 (3), Ανδρεάδης 13, Κακουλίδης 8 (1), Κουκούλης 2, Καλυμνιός 6, Μακρίδης 11 (1), Ζηλανάκης, Δαλάτσης 4, Νικολάκης, Στακιάς 21.

ΒΑΟΛ (Βούλικας) Χατζαργυρός 10 (2), Πολίτης, Γολικίδης 6, Σουλίκας 3, Πατελίδας, Φωτεινός 10 (1), Χατζηλάμπρου 40 (6), Μπόης 3, Ψύλλος, Καλιμανάς 23 (2), Νεαμονίτης.