23/12 (EΦΗΒ) ΒΑΟΛ-ΑΙΓΕΑΣ 87-52

efiviko VAOL_21_10_2012Με νίκη (87-52 επί του ΑΙΓΕΑ) έκλεισε το 2012 και το εφηβικό τμήμα του ΒΑΟΛ, σήμερα (23/12) το απόγευμα, στο Βούρειο. Με τη νίκη της αυτή, η ομάδα του Παντελή Βούλικα, συνέχισε την αήττητη πορεία της στο εφετινό εφηβικό πρωτάθλημα, ο Α΄ Γύρος του οποίου θα ολοκληρωθεί για τον ΒΑΟΛ, την Κυριακή 13/01, όταν και θα παιχθούν (στα Καρδάμυλα) τα τελευταία 9 λεπτά του αγώνα ΝΗΡΕΑΣ - ΒΑΟΛ που διακόπηκε λόγω βροχής με το σκορ στο 41-49. Στο σημερινό αγώνα ο Βούρειος μπήκε αρκετά "φουριόζος" και επιβάλλοντας το ρυθμό του πήρε ευρεία διαφορά με τη λήξη του Α΄ δεκαλέπτου (31-10). Καλή άμυνα, αρκετά κλεψίματα και αιφνιδιασμοί "άνοιξαν" τη διαφορά στο 52-24 του ημιχρόνου με τον Λεωνίδα Μπουμπάρη (34π.) να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια και τον Μιχάλη Σουλίκα (28(1)) στην περιφέρεια της ομάδας μας. Από κει και πέρα ο κόουτς μοίρασε το χρόνο συμμετοχής και στους 12 αθλητές που είχε στη διάθεση του για να φθάσουμε στο τελικό 87-52 που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Πέραν των προαναφερόμενων αρκετά καλή απόδοση για την ομάδα μας είχαν ο Γιώργος Στρίγγος (6π.), ο Γιώργος Γρηγοριάδης (6π.) και ο Σπύρος Στρίγγος (5π.) χωρίς να παραγνωριστεί η προσφορά και των 12 παιδιών που αγωνίσθηκαν σήμερα. Από τη μαχητική ομάδα του ΑΙΓΕΑ ξεχώρισαν οι Μπλάνης (19π.) και Σερέπας (10(1)). Ο σημερινός ήταν ο τελευταίος αγώνας για όλα τα αγωνιστικά τμήματα του ΒΑΟΛ Χίου, που πλέον ανανεώνουν το ραντεβού τους για αγώνες ...το 2013, μαζί με τις ευχές να είναι ευτυχισμένο, καλότυχο και γεμάτο υγεία για όλους.

Διαιτητές: Βαλάντης Κοντίλης - Γιάννης Λουκαράκης.

Τα δεκάλεπτα: 31-10, 52-24, 69-36, 87-52.

ΒΑΟΛ (Βούλικας - Καλαμάρης) Γ. Στρίγγος 6, Σεραφείμ 2, Σ. Στρίγγος 5, Σουλίκας 28(1), Τριπολίτης, Γρηγοριάδης 6, Σαρρής, Χιωτέλλης 2, Ντούλης, Λως 2, Μπαρλής 2, Μπουμπάρης 34.

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής) Μπλάνης 19, Σερέπας 10(1), Μπίτσι 8, Γκιούρα, Καράμπερης 7(1), Παπασπανούδης 2, Δαμηλάκης 6.