10/11 (ΓΥΝ) ΑΙΓΕΑΣ - ΒΑΟΛ 41 - 67

ΓΥΝΑΙΚΕΣ 2012 2013 ΒΑΟΛΣημαντική νίκη με 41-67 επί του ΑΙΓΕΑ, για τη Γυναικεία ομάδα του ΒΑΟΛ Χίου, που έφυγε νικήτρια από το Κλειστό απόψε (10/11) το απόγευμα παρουσία αρκετών φιλάθλων. Οι πρωταθλήτριες Χίου πήραν το προβάδισμα στο σκορ μετά τα πρώτα "αναγνωριστικά" λεπτά και διατήρησαν μία διαφορά 5 έως 7 πόντων μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη τα κορίτσια του Παντελή Βούλικα βρήκαν τα πατήματά τους, πήραν τον έλεγχο των ριμπάουντ και με ένα ...καρέ σκόρερ εκτίναξαν τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 20π. "καθαρίζοντας" ουσιαστικά τον αγώνα. Η Κατερίνα Τσαρούχα ήταν η κυρίαρχος στις 2 ρακέτες και με 17 καθοριστικούς πόντους οδήγησε την ομάδα της επιθετικά. Η Θάλεια Ψώρρα, σε οργανωτικό κυρίως ρόλο πρόλαβε να σκοράρει 16π. και να κρατήσει το "τιμόνι" του ΒΑΟΛ για πάνω από 30 λεπτά. Η ανυπέρβλητη Άντα Ζαχαριάδη για ακόμη μία φορά έδειξε πως για να είσαι ΚΟΡΥΦΑΙΑ δεν μετράνε τα χρόνια παρά μόνο η καρδιά και η αξία... στοιχεία που έχει (και αυτά) με το παραπάνω. Το ...καρέ τέλος έκλεισε η φαρμακερή φοιτήτρια Αλεξάνδρα Νεστορίδη που πέτυχε 12 υπέρπολύτιμους πόντους με δύο τρίποντα. Από εκεί και πέρα μερίδιο στη νίκη ανήκει σε όλα τα κορίτσια του ΒΑΟΛ τόσο σε αυτά που έπαιξαν όπως και όσα δεν αγωνίσθηκαν ή έμειναν εκτός 12άδας. Από τον ΑΙΓΕΑ ξεχώρισε η Γκρίτζαλη (18π. (1τρ.)) και ακολούθησε η Γιασεμή (10 (2)). Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια του ΒΑΟΛ για τη σημερινή νίκη, στο "ενισχυμένο" με την Αφροδίτη Αραμπατζάνη προπονητικό τιμ και φυσικά στη ...γουρλού νέα Έφορο Ειρήνη Παντελόγλου.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 23-28, 28-49, 41-67.

Διαιτητές: Β. Δέδες - Κ. Βογιατζής.

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής - Αργυρούδης) Μαρκάκη 2, Σερέπα 3, Κιρκινέζη, Βουγιούκα, Κρουσουλούδη, Γκρίτζαλη 18(1), Καρούση 4, Ταχτσίδου 2, Κάβουρα 2, Γιασεμή 10(2), Τοτσίδου, Τριανταφυλλάκη.

ΒΑΟΛ (Βούλικας - Αραμπατζάνη) Ψώρρα 16, Καμαράδου, Μαργαρίτη 3, Νεστορίδη 12(2), Πύρρου, Γρηγοριάδου, Γ. Τσαρούχα 2, Συρρή, Κουτουβίδη 2, Ζαχαριάδη 15(1), Βερβέρη, Κ. Τσαρούχα 17.