16/12 ΕΥΚΟΛΗ ΝΙΚΗ ΟΙ ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ 73 - 23

Χωρίς να αντιμετωπίσει πρόβλημα η ομάδα των παμπαίδων του ΒΑΟΛ έφτασε σε μια εύκολη νίκη απέναντι στον ΑΙΓΕΑ, το απόγευμα της Τετάρτης και έκλεισε έτσι με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της για το 2009. Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα μας να κάνει μια πολύ κακή εμφάνιση επιθετικά και μέχρι το 7΄ το σκορ ήταν 4 - 1 !!! Στα 3 τελευταία λεπτά η εικόνα βελτιώθηκε και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με 13 - 01. Η πεντάδα του 2ου δεκαλέπτου υπήρξε πολύ πιο παραγωγική και με επιμέρους σκορ 26 - 09 φτάσαμε στο ημίχρονο (39 - 10). Από εκεί και πέρα ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και παρά την πολύ μέτρια ημέρα που βρέθηκε το κύριο επιθετικό όπλο του ΒΑΟΛ, Δημήτρης Αργυρούδης (15π.) το σκορ "άνοιξε" για να φτάσουμε στο τελικό 73 - 23. Από την ομάδα μας καλύτεροι οι Μπάμπης Γκλώτσος (7π. αλλά άπειρα κλεψίματα), Λεωνίδας Μπουμπάρης (15π.) και Γιώργος Στρίγγος (13π.). Από τον αντίπαλο καλύτεροι οι Καραμπέρης (7π.) και Φραγκούλης (6π.).

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Ν. Μασσά - Β. Δέδε.

Τα δεκάλεπτα: 13 - 01, 39 - 10, 46 - 19, 73 - 23.

ΒΑΟΛ (Βούλικας) Γ. Στρίγγος 13, Χατζηδάκης, Σ. Στρίγγος 9, Σεραφείμ, Πουλής, Μαμουνής, Ζάτσε 5, Γκλώτσος 7, Μπαρλής 6, Αργυρούδης 15, Μπουμπάρης 15.

ΑΙΓΕΑΣ (Καλαμάρης) Σερέπας 1, Μπίτσι 2, Σαλαγάρας 2, Γκιούρα 4, Καραμπέρης 7, Τσίμηλας, Καλλέργης, Φραγκούλης 6, Κώστας 1, Πάλλας.