05/12 ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟ ΘΕΑΤΕΣ

Την ήττα γνώρισε στην παράταση, η αποδεκατισμένη από τις απουσίες ομάδα των Εφήβων του ΒΑΟΛ από την αντίστοιχη των ΙΩΝΩΝ με σκορ 66 - 68 (κανονική διάρκεια 60 - 60). Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα για τη νίκη της. Ο αγώνας ξεκίνησε με τους ΙΩΝΕΣ να μπαίνουν πιο δυνατά, τον ΒΑΟΛ να ισσοροπεί το παιχνίδι και το α΄ δεκάλεπτο να τελειώνει με 14 - 16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο αγώνας πήγαινε πόντο - πόντο μέχρι το τελευταίο δίλεπτο του, οπότε με μια σειρά απανωτών λαθών ο ΒΑΟΛ έδωσε το δικαίωμα στους ΙΩΝΕΣ να ξεφύγουν και να κλείσει το ημίχρονο με 27 - 37. Στο γ΄ δεκάλεπτο ο ΒΑΟΛ με σοβαρότητα και βελτίωση στο τομέα των ριμπάουντ όπου οι αντίπαλοι έκαναν party σε άμυνα και επίθεση, έκλεισαν  τη διαφορά για να τελειώσει το δεκάλεπτο με σκορ 43 - 45. Στο δ΄ δεκάλεπτο ο ΒΑΟΛ βελτιώθηκε κι άλλο, ισοφάρισε από νωρίς πέρασε μπροστά με 5 πόντους διαφορά και έλεγχε απόλυτα το ρυθμό απέναντι σε μια ομάδα που έδειχνε να έχει εγκλωβιστεί στην άμυνα ζώνης και να αγχώνεται ολοένα και περισσότερο όσο περνούσε η ώρα και οι Σουλίκας, Αργυρούδης έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι. Έτσι μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό με τον ΒΑΟΛ είναι μπροστά με 60 - 56. Τότε και ενώ οι ΙΩΝΕΣ έχουν ισοφαρίσει !!! με ανύπαρκτο αντιαθλητικό φάουλ που καταλογίζεται στον Γρηγοριάδη, και το μοναδικό καλάθι του Καμπουρόπουλου φτάνουμε στη φάση του αγώνα. 5΄΄ πριν την λήξη ο Σουλίκας ξεκινά την επίθεση του ΒΑΟΛ από την ρακέτα της ομάδας του. Ο Μπίτσι έχει φύγει μόνος του στον αιφνιδιασμό. Ο Σουλίκας τον βλέπει και ενώ προσπαθεί να πασάρει οι αντίπαλοι του αρπάζουν τα χέρια 3΄΄ πριν τη λήξη μπροστά στη γραμματεία και κυρίως μπροστά στα μάτια του Α΄ Διαιτητή Θοδωρή Μαθιούδη που είναι σίγουρο πως αν είχε συμβεί ίδια φάση πριν από 2 ώρες στον αγώνα ποδοσφαίρου όπου ήταν Βοηθός διαιτητή θα είχει υποδείξει στον "ρέφερι" να δείξει τουλάχιστον κίτρινη κάρτα. Στη συγκεκριμένη φάση όχι αντιαθλητικό αλλά ούτε απλό φάουλ δεν καταλόγισε με τη δικαιολογία "και τι να το κάνετε το φάουλ αφού η μπάλα θα ήταν απέξω"... Λες και δεν είναι ικανός χρόνος για επίθεση τα 3΄΄ με την μπάλα να επαναφέρεται δίπλα από τη γραμματεία, λες και έφταιγαν οι "μαυρισμένοι" από την ...άμυνα των αντιπάλων τους παίκτες του ΒΑΟΛ που με πιεστική άμυνα man-to-man σε όλο το δ΄ δεκάλεπτο οι ΙΩΝΕΣ είχαν χρεωθεί με 2 !!!!! φάουλ. Έτσι φτάσαμε στην ισοπαλία με τον πάγκο του ΒΑΟΛ να διαμαρτύρετε για την κλοπή της νίκης και την επανάληψη του θεάματος ενώ σε όλη την διάρκεια του αγώνα κανείς από τον ΒΑΟΛ να μην ασχολείτε με τη διαιτησία σε αντίθεση με άλλες ομάδες... στο τέλος το κρίσημο λάθος να γίνεται πάντα εις βάρος του ΒΑΟΛ. Έστω κι αν μάθαμε σήμερα πως η φράση προς τον διαιτητή "είσαι μεγάλος παίχτης" (και μάλλον ο κ. Δρίτσας δεν εννοούσε παίχτης του τένις...) δεν συνιστά αποβολή, κράτημα δελτίου για εξύβριση κλπ., αλλά ούτε τεχνική ποινή. Έστω κι αν μια ομάδα που αμύνεται στα 3/4 του αγώνα με ζώνη, βρίσκεται φορτωμένη με περισσότερα φάουλ και έχει εκτελέσει λιγότερες βολές από τον αντίπαλο που για 45΄ πίεζε και καλά έκανε, στο μισό γήπεδο...  Αυτά για τη διαιτησία με μία παράκληση: Το ποτήρι για να ξεχειλίσει χρειάζεται μία μόνο σταγόνα ακόμα... Σας παρακαλούμε μην την "στάξετε" γιατί η σοβαρότητα και η ενασχόληση του προπονητή και των παραγόντων μας μόνο με τα της ομάδας μας είναι στάση και επιλογή και όχι αδυναμία.Έτσι φτάσαμε στην παράταση όπου στις λεπτομέρειες οι ΙΩΝΕΣ πήραν τη νίκη με επί μέρους σκορ 06 - 08 και τελικό 66 - 68.

Πέρα από τα τραγικά λάθη της διαιτησίας ο αγώνας χάθηκε και από τα λάθη που έκαναν οι παίκτες του ΒΑΟΛ κυρίως τις κακές επιλογές στην επίθεση, τα ριμπάουντ και την έλειψη σοβαρότητας σε κρίσημες στιγμές του αγώνα. Από τον ΒΑΟΛ καλύτεροι οι Σουλίκας (30π. 2τρ.) και Αργυρούδης (22π.) ενώ από τους ΙΩΝΕΣ οι Δρίτσας (29π. 1τρ.) και Σαμιώτης (22π. 2 τρ.)

Τα δεκάλεπτα: 14 - 16, 27 - 37, 43 - 45, 60 - 60, 66 - 68

Για τους διαιτητές Θ. Μαθιούδη - Π. Μπαμπανιώτη τα είπαμε, με μόνη διευκρίνηση ότι πιστεύουμε ειλικρινά πως ότι έγινε, έγινε από ανθρώπινο λάθος και φυσικά θα συνεχίζουμε να τους τιμούμε και να τους δίνουμε το χέρι όπως κάναμε και σήμερα μετά το τέλος του αγώνα. Και μιας και το φερε η κουβέντα στο "μενού" επικοινωνία υπάρχει το e-mail του site μας. Όποιος έχει διαφορετική γνώμη ας την εκφράσει. Εμείς δεσμευόμαστε ότι θα την δημοσιεύσουμε. Αλλά είπαμε ως εδώ!

ΒΑΟΛ (Βούλικας) Στρίγγος Γ., Στρίγγος Σ., Σουλίκας 30 (2), Μπίτσι 6, Γρηγοριάδης 4, Κώταρης, Αργυρούδης 22, Αυγερινός 4.

ΙΩΝΕΣ (Συριάνης) Καμπουρόπουλος 2, Σαμιώτης 22 (2), Χατζηχριστοδούλου 4, Βαγιάνος, Καλογεράς, Ζυγλάκης 3, Δρίτσας 29 (1), Μυριούνης 8.