22/01 (ΑΝΔΡ) ΒΑΟΛ - ΙΩΝΕΣ 72 - 65

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ανδρική μας ομάδα το απόγευμα του Σαββάτου στο Βούρειο, απέναντι στους ΙΩΝΕΣ με τελικό σκορ 72 - 65. Σε ένα γήπεδο ασφυκτικά γεμάτο από κόσμο οι 2 ομάδες προσέφεραν έναν συναρπαστικό αγώνα με ανατροπές που κρίθηκε μόλις στο τελευταίο του τρίλεπτο. Ο ΒΑΟΛ παρά τα πολλά προβλήματα (τραυματισμών και ασθενειών) που αντιμετώπισε όλη την προηγούμενη εβδομάδα κατάφερε να πάρει τη νίκη και να κάνει το 2 – 0 απέναντι στον σημερινό αντίπαλό του εν όψει των play-offs, αποκτώντας πλέον σαφές προβάδισμα για την υπόθεση τίτλος. Οι ΙΩΝΕΣ μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήραν από νωρίς «κεφάλι» στο σκορ. Η ομάδα μας είχε κακό ξεκίνημα με πολύ άσχημη αμυντική λειτουργία και κάκιστες επιλογές στην επίθεση γεγονότα που έφεραν απόλυτα φυσιολογικά το σκορ στο 07 – 18 στο τέλος του Α΄ δεκαλέπτου. Ίδια εικόνα και στα πρώτα λεπτά του β΄ δεκαλέπτου με τη διαφορά να φτάνει στο ζενίθ της (07 – 22) και την ομάδα μας να μην μπορεί να βρει ρυθμό κυρίως στην επίθεση. Από το 2΄  λεπτό του δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού άρχιζε σταδιακά να αλλάζει. Με την άμυνα μας να «σφίγγει» πάνω στα επιθετικά ατού των ΙΩΝΩΝ και με τους παίκτες μας να εκδηλώνουν πιο ώριμες επιθέσεις ξεκίνησε η αντεπίθεση. Με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 23 – 14 φτάσαμε στο ημίχρονο με τον πίνακα να δείχνει 30 – 32. Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα μας με την ψυχολογία ανεβασμένη μετά τη «μερική» ανατροπή της διαφοράς ισοφάρισε γρήγορα πέρασε μπροστά με «βραχεία κεφαλή» για να φτάσουμε στο τέλος της 3ης περιόδου με τις 2 ομάδες ισόπαλες με 51 – 51. Στο καθοριστικό 4ο δεκάλεπτο ο ΒΑΟΛ έλεγξε από την αρχή το ρυθμό του αγώνα και κράτησε την πρωτοπορία στο μεγαλύτερο μέρος του. Με τους ΙΩΝΕΣ να αντιδρούν θετικά και τις 2 φορές που η ομάδα μας «έχτιζε» μια διαφορά 5 – 6 πόντων φτάσαμε στα τελευταία 3 λεπτά, όπου η ομάδα μας ξέφυγε με 7 πόντους διαφορά διατηρώντας τη νίκη μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης. Βαρόμετρο για τη σπουδαία νίκη της ομάδας μας αποτέλεσε η εμφάνιση του Μανώλη Χατζηλάμπρου που παρά το ότι ήταν ταλαιπωρημένος από ίωση όλη την περασμένη εβδομάδα (εννοείται ότι δεν έκανε καμία προπόνηση) σταμάτησε στους 28 πόντους (τους 20 εκ των οποίων στο β΄ ημίχρονο). Από κει και πέρα μεγάλη συμμετοχή στη νίκη είχε ο Αντώνης Καλιμανάς (στον πρώτο αγώνα του μετά το «χειρουργειο» και μετά από 2μηνη αποχή) με πολύ αμυντική δουλειά και 14π. στην επίθεση, ο Χρήστος Γραικός με 10π. και πολλές μάχες στις 2 ρακέτες, ο Χρήστος Φωτεινός που θύμισε …μέρες 2005… με 3 «συστημένα» τρίποντα, ο Βασίλης Σταμέλος (6π.) που ανέβασε καθοριστικά την απόδοσή του μετά το «μουδιασμένο» ξεκίνημα και ο Μιχάλης Σουλίκας που για άλλη μια φορά έκανε μια μεστή και γεμάτη εμφάνιση (5π.). Τελευταίος αγώνας για φέτος για τον δυναμικό (και σήμερα) Χάρη Σπυρέλλη που αποχαιρετά τη Χίο την ερχόμενη εβδομάδα για επαγγελματικούς λόγους. Από τους ΙΩΝΕΣ ο Σταμάτης Λεγάτος (34π. 3τρ.) ήταν ο κορυφαίος (και δίκαια καταχειροκροτήθηκε από το σύνολο των θεατών κατά την αποχώρηση του από τον αγώνα) και ακολούθησε ο Κώστας Κουϊμτζής στην καλύτερη ίσως εμφάνισή του σε ντέρμπι (τόσο με τα χρώματα του ΦΟΒ όσο και των ΙΩΝΩΝ) με 14π. και πολλά ριμπάουντ.

Αρκετά καλή η διαιτησία των Πέτρου Ρίζου και Άγγελου Λοΐζου με τον πρώτο να «κρατάει» το παιχνίδι στα δύσκολα και τον δεύτερο να έχει μοιρασμένα τα όποια λάθη του.

Τα δεκάλεπτα: 07 - 18, 30 - 32, 51 – 51, 72 – 65.

ΒΑΟΛ (Βούλικας – Συμιακάκης) Σταμέλος 6 (1), Σουλίκας 5, Γραικός 10, Φωτεινός 9 (3), Χατζηλάμπρου 28 (2),  Μπουμπάρης, Ψύλλος, Καλιμανάς 14 (1), Σπυρέλλης.

ΙΩΝΕΣ (Λαγός – Συριάνης) Σαμιώτης, Μενδώνης 2, Λαμπρινούδης 3, Λεγάτος 34 (3), Κώσταλος 4, Γρίγος 2, Γιαννακός, Κουϊμτζής 14, Πουλημένος 6 (1), Κέλογλου.